"Tropiciele nauki" w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach

3 grudnia 2011 w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach przy współudziale Fundacji Rozwoju Wolontariatu zrealizowano projekt edukacyjny "Tropiciele nauki".
   W ramach projektu odbyły się warsztaty prowadzone przez studentów - wolontariuszy programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki". Były to następujące warsztaty:

"Zmiany, zamiany, interakcje, reakcje, odczynniki - w świecie chemii". Studenci przeprowadzili i omówili doświadczenia chemiczne. Dzieci miały okazję zobaczyć jak się robi sztuczną pianę, burzę w probówce czy jak rośnie popiół.

"Magiczny świat dalekiego wschodu" - przedstawienie kultury japońskiej, zwyczajów, strojów, rysunków japońskich oraz origami. Uczniowie wykonywali wycinanki i obrazki inspirowane kulturą Dalekiego Wschodu.

"Tajemnice człowieka" - uczniom przybliżono budowy ciała człowieka oraz schorzeń w jej budowie, wykonali ćwiczenia utrwalające wiedzę w tym zakresie.

"Jak Ci mogę pomóc?" - pierwsza pomoc od kuchni - podstawowe i prawidłowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności czy skaleczeń.

"Czy rewolwer to część mikroskopu? - z biologią na Ty" -na warsztatach była możliwość obejrzenia pod mikroskopem przygotowanych preparatów, np. nogi muchy czy przekroju przez aparat gębowy osy. Ponadto można było zobaczyć i dowiedzieć się ciekawych informacji o pająkach i ich życiu. Dzieci dowiedziały się czym jest daktyloskopia i gdzie jest wykorzystywana.

"Co może robot? - tajemnice mechatroniki" - uczniowie dowiedzieli się czym jest mechatronika i jak funkcjonują roboty, których wybrane modele studenci zaprezentowali dzieciom.

Projekt miał na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez najnowocześniejsze metody, zachęcenie dzieci do aktywnego, twórczego i niekonwencjonalnego spędzania czasu wolnego oraz stymulowanie uczniów do dalszego rozwoju. Zadaniem projektu było również rozwijanie pasji u uczniów i umożliwienie realizację pomysłów uczniowskich. Projekt był jednym z przedsięwziąć szkoły w ramach ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2011/2012 Rokiem Szkoły z Pasją.