Święty Mikołaj

6 grudnia 2011 naszą Szkołę odwiedził niecodzienny gość - Święty Mikołaj - biskup Miry.

W dzisiejszych czasach Święty Mikołaj jest kojarzony z rubasznym czerwononosym brodaczem z zimnej Laponii. Jego czerwone ubranie i charakterystyczna czapka w ogóle nie kojarzą się z godnością biskupią. Zamiast pastorału, w ręku dzierży worek pełen podarunków i łakoci. Komercjalizacja życia stworzyły taki właśnie obraz jednego z najpopularniejszych i najbardziej czczonych niegdyś Świętych. Nie jest to jednak obraz prawdziwy. Święty Mikołaj, późniejszy biskup Miry (obecnie Demre) urodził się w Patarze w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, którzy gorąco prosili Boga o potomstwo. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich. Ponadto okazał się bardzo pilnym i zdolnym uczniem. Duży wpływ na jego wychowanie i duchowość miał jego stryj, biskup Miry, z rąk którego nasz Święty otrzymał święcenia kapłańskie.

Więcej informacji: http://www.piotrskarga.pl/ (tekst Bogusława Bajora, na stronie internetowej Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi)