Działalność Klubu Europejskiego

przy Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach

Szkolny Klub Europejski jest formą współpracy nauczycieli i uczniów na rzecz upowszechniania wiedzy o Europie. Mogą do niego należeć wszyscy chętni, którzy są zainteresowani problematyką europejską i chcieliby rozszerzać swoją wiedzę o Europie. W ten sposób w naszej szkole realizowana jest edukacja europejska, która dzięki wejściu Polski  do Unii Europejskiej stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Podjęte działania mają zachęcić uczniów naszej szkoły do pogłębiania wiedzy na  ten temat, a przez to zbliżyć ich do Europy.

Szkolny Klub Europejski powstał w listopadzie 2005 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach i realizuje następujące cele:

-          Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za wspólną pracę

-          Kształtowanie umiejętności planowania pracy

-          Wdrażanie do pracy w grupie

-          Zwiększanie motywacji do nauki

-          Rozwijanie otwartości w stosunku do drugiego człowieka i kształtowanie takich cech jak samodzielność i odpowiedzialność

-          Doskonalenie umiejętności władania obcym językiem

-          Kształtowanie postaw tolerancji i otwartości

-          Dążenie do poznania innych kultur

W ramach pracy Klubu Europejskiego w roku szkolnym 2005/2006 uczniowie pod opieką swoich nauczycieli od języka angielskiego zgromadzili materiały do biblioteczki europejskiej. Stanowiły ją segregatory z materiałami przygotowanymi przez uczniów dotyczącymi wybranych krajów Unii Europejskiej, poukładane według następujących zagadnień tematycznych:

informacje ogólne, kulinaria, muzyka, turystyka, sport, sławni ludzie.

Wymieniano również korespondencję ze szkołą na Litwie oraz przygotowano projekty pod tytułem „Siedlce - moje miasto rodzinne” oraz „Interesujące miejsca w naszym regionie”, które zostały wysłane na Litwę. W maju 2006 r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dni Europejskie podczas których uczniowie prezentowali wybrane kraje Wspólnoty Europejskiej i wystawili  w języku angielskim znaną baśń pt.”Cinderella”. Była to niezwykle miła szkolna impreza, która na stałe wpisana została do szkolnego kalendarza.