ZBIÓRKA       
ELEKTROŚMIECI       


... >> galeria

Co to są elektrośmieci?
Elektrośmieci (czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny)  to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki.

Rozmiar: 9553 bajtów

Co należy zrobić z elektrośmieciami?

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, ponieważ zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej, przenikają do gleby. Ponadto grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych!

Należy je oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zadzwonić po bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu.

Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?

Poddane są procesom  recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji, 

dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.




Co znajduje się w elektrośmieciach ?

Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.

R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.

Wyniki szkolnej zbiórki elektrośmieci

Zwycięzcy indywidualni:

I miejsce 

Jakub Wardak, Ib

Patrycja Konieczny, II e

II miejsce

Radosław Sysik,IIe

Gabriela Cybulska, IVa

Ewa Celińska, IVc

Maciej Grabowski,Vb

III miejsce

Daria Drabek, Ig

Zofia Kakowska, IIf

Andżelika Krasuska,Vc

Mateusz Franczak, Ve

Aleksandra Mielańczuk, Ve

 Najwięcej elektrośmieci przyniosły następujące klasy:

I miejsce - Ve  (wychowawca - p. B.Lewicka)

II miejsce - IIe (wychowawca - p. B.Przesmycka)

III miejsce -Vd  (wychowawca - p. E.Lipińska)

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy ekologicznej postawy!


Rozmiar: 26005 bajtów