Sukces Akcji „Zbieraj Elektrośmieci i Baterie z 10”

Akcja „Zbieraj Elektrośmieci i Baterie z 10”cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Dnia 20 kwietnia od godz. 7:30 do 15:00 na parkingu przed Szkołą Podstawową nr 10 od ulicy Kraszewskiego odbyła się zbiórka elektrośmieci i baterii. Na kilka godzin parking stał się wielkim składowiskiem elektroodpadów. Nieoczekiwanie zebrano 9,5 ton sprzętu elektrycznego i elektronicznego i około 202 kg baterii!

Być może dzięki zbiórce sprzęt nie trafił na dzikie wysypiska lub do śmietników. Akcja ta umożliwiła bezpłatne pozbycie się niepotrzebnego już sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który oprócz tego, iż zajmuje miejsce w mieszkaniach, to dodatkowo ma działanie niebezpieczne i trujące dla otoczenia. Elektrośmieci i baterie odebrała firma TERRA Recykling S.A. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.  Aby wywieźć zgromadzony przed szkołą sprzęt potrzebny był potężny kontener oraz dwa samochody ciężarowe.

Jest to pierwsza tego typu akcja w Szkole Podstawowej nr 10. Była ona jednym z wymogów uczestnictwa w drugim etapie konkursu „Drugie Życie Elektrośmieci” organizowanym przez Europejską Platformę Recyklingu i Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Konkurs dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie zespół „Debiutanci” zajmuje po pierwszym etapie wysokie – czwarte miejsce i ma szansę na wygranie wielu cennych nagród w postaci sprzętu komputerowego i tablic multimedialnych.

W akcji uczestniczyli również aktywnie uczniowie klas III w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”, którego organizatorem jest ElektroEko Organizacja  Odzysku. Trzecioklasiści od początku roku w ramach ekologicznych zajęć przeprowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły dowiedzieli się co to jest ZSEE, dlaczego jest tak bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. W ramach podsumowania zajęć wykonali piękne prace artystyczne, które możemy podziwiać na gazetce znajdującej się na głównym korytarzu naszej szkoły.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom miasta za zaangażowanie i pomoc w zbiórce elektrośmieci i baterii.